Wydrukuj

Dalików stawia na questing!

20-01-2014

Szkolenie dotyczące questingu w Dalikowie, zgromadziło grupę uczniów z tamtejszego Zespołu Szkół, pracowników biblioteki, nauczycieli i regionalistów, chcących poszerzyć swoją wiedzę o tą innowacyjną metodę odkrywania dziedzictwa miejsca. Trener z Fundacji MiLA, przedstawił najważniejsze zasady tworzenia questów, na przykładach omówił błędy i dobre rozwiązania w konstruowaniu zagadek i wierszowanych instrukcji.

 

Następnie przeszliśmy do omówienia naszych pomysłów na dalikowską trasę.
Wśród kilku pomysłów, największe uznanie miał ten związany z Powstaniem Styczniowym, przy którym to temacie postanowiliśmy zostać.

Wypisaliśmy sobie najważniejsze kwestie związane z działaniami powstańczymi w okolicach Dalikowa, powiązaliśmy je z konkretnymi miejscami i historiami by na tej podstawie budować trasę questu.
Postanowiliśmy, że trasa questu przebiegać będzie od cmentarza gdzie odwiedzimy m.in. groby powstańców.

mogiły na cmentarzu

Następnie ulicą wschodnią przejdziemy w stronę pomnika powstańczego, by później przejść przez teren szkoły do parku, w którym poszukamy pozostałości po nieistniejącym już dworze.

obelisk

Opowiemy tam historie związane z rodziną Wardęskich ? dawnych właścicieli majątku, oraz z  tragiczną śmiercią powstańców. Następnie udamy się pod kościół, pokazując miejsce po zburzonym przez hitlerowców, nieistniejącym już pomniku.

kościół

Przejście wybraną trasą potwierdziło nasze decyzje co do poszczególnych punktów na trasie i kolejności ich odwiedzania. Podekscytowana grupa questowiczów, zaplanowała dalsze działania zmierzające do stworzenia wierszowanych wskazówek, mapy i rysunków do questu.